Není nic jednoduššího než okna opatřit záclonou, která znesnadní pohledy ve dne, a zatemňovacími závěsy, které se postarají o to, aby vás nemohl nikdo sledovat ani v noci, až rozsvítíte. Jako bonus je využijete i v létě, až bude pálit sluníčko a vy ho budete chtít odstínit a ochladit tím prostor.

Black-out, čili stoprocentně zatemňovacích závěsů najdete v nabídce obchodů spoustu, takže nebude problém sladit je s barevností interiéru. Bývají vícevrstvé a většinou se udržují podobně jako normální propustné závěsy – jen si dejte pozor na teplotu praní, možnost používat bělicí látky a žehlit nebo dávat do sušičky.

Pokud již závěsy máte, dá se dokoupit jen zatemňovací podšívka, čili metalická PVC látka, kterou lze přidat k závěsům na stranu od okna. Neruší tedy při pohledu zevnitř. Je nepropustná světlu, izoluje hluk i teplo či chlad.


 

Látkové stíněn

ZÁVĚSY ŠETŘÍ PENÍZE
Myslíte si, že závěsy a rolety jsou jen velká investice? Tak to se pletete - ostatně víc se dozvíte v článku Ušetřete peníze za topení díky chytře zvoleným závěsům nebo žaluziím!

Pokud nemáte rádi na oknech moc textilu, tedy je pro vás záclona či závěs moc, můžete sáhnout hned po několika variantách. „Do vnitřního látkového stínění patří látkové roletky, plisé, japonské posuvné stěny a vertikální žaluzie. Díky nim zvládnete zastínit i střešní či atypicky tvarovaná okna. Japonské posuvné stěny pak mohou i rozdělit místnost,“ říká David Žabčík, ředitel obchodu společnosti Climax.

 

Japonské posuvné stěny mívají panely široké 25–120 cm, mohou být různě průsvitné, z měkké či pevné látky, dřeva i papíru. Ovládat je lze ručně i mechanicky

Neprůhledné fólie

Další možností, jak zabránit komukoli, aby viděl do vašich oken, je dát na sklo fólii. „Je to rychlé a cenově dostupné řešení, které vám zajistí víc soukromí. Můžete zvolit materiál, který vytvoří dojem pískovaného skla, ale i dekorativní vzor – a právě jeho hustota rozhodne, do jaké míry bude okno neprůhledné,“ radí Zuzana Balatá, odborník na fólie firmy Next.

Jak bylo řečeno, fólie mají výhodu v ceně a rychlosti instalace. Prodávají se většinou v rolích i v metráži. Je jen na vás, jestli zakryjí celé okno, či jeho pohledovou část. Na okenní sklo – vždy výhradně z vnitřní strany – se snadno nalepí.

„Můžete zvolit fólie samolepící i statické. Ty první se obtížněji odstraňují, ale zase lépe drží ve vlhčím prostředí. Statické jsou snáz odstranitelné a po sejmutí je můžete znovu nalepit. Výběr varianty je na vás, ale při pohledu na objednávky zatím vede varianta samolepicích, a to z osmdesáti procent, “ radí Ing. Tomáš Chvástek z e-shopu Tapety-fólie.

Okno s fólií pak můžete umývat klasicky, jen byste po aplokaci neměli sklo výrazně namáčet, aby tekutina zbytečně pod fólii nezatékala.


Privátní mléčné fólie jsou neprůhledné oboustranně a nahrazují pískované sklo, nepropustí 98 % UV, mohou mít různé vzory, orientační cena od 310 Kč/m2


Samolepicí plastová fólie se hodí nejen na okno, ale i všechny ostatní hladké povrchy v bytě, nevýhodou je horší manipulace ve větších plochách, prodej i na metráž, orientační cena od 65 Kč/m2

Renata Vyšínová